Chladenie a vykurovanie budov

Pre dosiahnutie tepelného komfortu či už na pracovisku alebo doma, či v ubytovacích priestoroch je potrebné zabezpečiť určité parametre prostredia, ktoré okrem iného závisia od teploty, vlhkosti a rýchlosti pohybu vzduchu. Z hľadiska hospodárnosti prevádzky je nutné optimálne navrhnúť technické prostriedky, ktorými sa dajú požadované podmienky získať.

„Nízkoteplotné“ vykurovanie a „vysokoteplotné“ chladenie

Jedným z progresívnych systémov sálavého vykurovania a chladenia, ktorý v poslednom čase získava na popularite, je systém využívajúci kapilárne rúrky zabudované na vnútornom povrchu stavebnej konštrukcie. Systém je tvorený hustou sieťou kapilár (s rozstupom 3 cm a vonkajším priemerom len 3,5 mm), ktoré tvoria kapilárne rohože. Partnerskou firmou pre túto oblasť je firma INFRACLIMA, s.r.o.  Informácia o princípe a cenách TU.

Vetranie sušenie a zvlhčovanie, vzduchotechnické systémy.

Vetranie zaisťuje prívod čerstvého vzduchu (jedna osoba spotrebuje asi 20 000 litrov vzduchu za 24 hodín), odvod nadmernej vlhkosti, CO2 a iných škodlivín z priestoru. Pri nevhodnej rekonštrukcii, keď dochádza k úplnému utesneniu objektu, sa zníži intenzita vetrania a nedodrží sa hygienicky nevyhnutná výmena vzduchu. Výsledkom je nielen nezdravé vnútorné prostredie, ale často aj poškodenie stavebných konštrukcií vplyvom vlhkosti či plesní. Vhodné vnútorné prostredie je potrebné vytvoriť aj v novovybudovaných objektoch.

Vzduchotechnické zariadenia slúžia k úprave a distribúcii vzduchu. Jednotlivé procesy úpravy (ohrev, chladenie, vlhčenie, sušenie a filtrácia vzduchu) sa vykonávajú v komponentoch, z ktorých je zložená vzduchotechnická jednotka ( VZT jednotka), ktorej účasťou je ďalej pohonná jednotka ( ventilátor ), ktorý zaisťuje uvedenie vzduchu do pohybu za účelom jeho transportu na miesto určenia.